Flittige brobyggere

IMG_2567.JPG (1)

10 friske pensionister byggede forleden 50 nye småbroer, såkaldte spange, som skal lette færdsel over grøfter og små vandløb, fortæller Viborg Sportsfiskerforenings formand, Jørgen Buch.

Det var en stor opgave, hvor vi havde fire kompressorer, to sømpistoler og to klammepistoler i gang, da det gik bedst, og det foregik på vores nye lager ved Sparkær, hvor vi havde rigtig fine forhold til arbejdet.

Det var temmelig hårdt, men det blev klaret med godt humør, som det vist også fremgår af billederne. Mange tak til Svend, Erik, Peder, Bjarne, Dan, Jan, Chris, Verner, Jens, Poul B., Bent og Helge, slutter formanden.
 
I aften kl. 19  starter der i øvrigt fluebinding i foreningens hyggelige lokaler på Sønder Mølle og fortsætter indtil videre hver torsdag.
 
Den aktive forening tilbyder desuden i nærmeste fremtid et kursus i spinnerbyg over tre aftener med Egon Langgaard som tovholder. Læs mere på foreningens hjemmeside.

IMG_2563.JPG (1)
IMG_2571.JPG (1)