Spred fiskeglæden: Tag venner og familie med til Lystfiskeriets Dag den 13. september

Lystfiskeriets Dag VOSF 2018

Vil du gerne dele din glæde ved at fiske med venner og familie? På Lystfiskeriets Dag er I sikret en god fiskeoplevelse med begyndervenlige arrangementer ved å, sø eller mole.

Ørred- og makrelfiskeri på havnen, geddefiskeri i søerne i København eller en fiske- og sanketur, der kulminerer i et lækkert måltid tilberedt i det fri. Det er nogle af de oplevelser, der venter dig og din familie på Lystfiskeriets Dag søndag den 13. september 2020.

Sportsfiskerforeninger, fiskesøer og grejbutikker står klar til at tage imod jer ved fiskevandet med hjælp til at komme i gang med fiskeriet. Mange steder kan I også låne grej, så du kan sagtens medbringe venner og familie, der ikke plejer at fiske.

Målet er at dele ud af de gode fiskeoplevelser på Lystfiskeriets Dag, så flere opdager glæden ved lystfiskeri – og måske fanger den allerførste fisk.

Arrangementer på Sjælland:

FISKERI, SMAGSPRØVER OG "VILD MIDDAG" PÅ HAVNEN I ROSKILDE
Det kan du opleve:

1. Der steges fiskefrikadeller med smagsprøver til alle
2. Vi trækker lod om en række fiskepræmier til børnene
3. Vi bager naturbrød i ovnen på havnen
4. Kom, og hør om alle de gode fiskesteder i fjorden
5. ”Vilde Middage” – Lær om naturens spisekammer i fjord og skov. Du kan melde dig til en guidet tur i skoven eller ved fjorden. Her vil du sammen med en naturvejleder og fiskeguide indsamle ting fra naturen, som skal bruges til fælles madlavning. På havnen venter en kok, hvor vi sammen laver mad af det, I har indsamlet. Det er gratis at deltage. Husk at tilmelde dig her

Mødested: Roskilde Oplevelseshavn
Tid: Kl. 12-16

Arrangør: Roskilde og Omegns Lystfiskerklub
Kontaktperson: Uffe Clemmensen
E-mail: uffec@rolk.dk
Tlf.: 40532775

Læs mere her

MOLEFISKERI EFTER HORNFISK, MAKREL OG HAVØRRED PÅ SLAGGEMOLEN – FREDERIKSVÆRK
Det kan du opleve: Fiskeri fra Slaggemolen efter hornfisk, makrel og havørred. Arrangementet er for børn og unge mellem 10 og 18 år. Forældre, bedsteforældre m.m. er også velkomne. Vi mødes ved havnekontoret og går samlet ud på molen. Fiskegrej kan lånes.

Mødested: Slaggemolen, Frederiksværk
Tid: Kl. 10-15

Arrangør: Ølsted Frederiksværk Sportsfiskerforening
Kontaktperson: Jesper Lund-Jensen
E-mail: jesperlj@webnetmail.dk
Tlf.: 22610599

Læs mere her

FISKERI I SANKT JØRGENS SØ – KØBENHAVN
Det kan du opleve: Fiskeringen og Sport Dres inviterer til fiskeri i Sankt Jørgens Sø, både den nordlige og sydlige. Fiskeriet er gratis, og man kan låne grej, hvis man ikke selv har. Der vil være instruktører, som kan hjælpe dig i gang med fiskeriet. Alle fisk genudsættes.

Mødested: Krydset Vester Søgade/Kampmannsgade, 1601 København
Tid: Kl. 10-14

Arrangør: Fiskeringen og Sport Dres
Kontaktperson: Kim Holm Boesen
E-mail: khb@fiskeringen.dk
Tlf.: 40939966

Læs mere her


PRØV LYKKEN I SUSÅ
Det kan du opleve: Lystfiskeri i Suså efter aborre, skalle og kutling. Du kan låne grej og få hjælp til fiskeriet. Medbring blot praktisk tøj til vejret.

Mødested: Den fritlagte Suså midt i Næstved by. Parkering på Bredstræde p-plads.
Tid: Kl. 10-15

Arrangør: Fladså Sportsfiskerforening og Fishing Zealand i samarbejde med Næstved Kommune.
Kontaktperson: Søren Hansen
E-mail: soren.hansen@mail.dk
Tlf.: 51869420


LYSTFISKERI MED FISKEEKSPRESSEN I HULEMOSESØEN – VORDINGBORG
Det kan du opleve: Kom, og prøv at fiske. Alle er velkomne på dagen, hvor vi medbringer vores nye trailer med fiskegrej, Fiskeekspressen. Fisketraileren kan lånes ud til alle, der holder et event med lystfiskeri.

OBS: Dette arrangement foregår 20. september 2020 i modsætning til øvrige events på Lystfiskeriets Dag

Mødested: Hulemosesøen, Nyråd, 4760 Vordingborg
Tid: Kl. 13-16

Arrangør: Sportsfiskerforeningen Storstrømmen
Kontaktperson: Søren Voigt Andersen
E-mail: sva@nyraad.net
Tlf.: 22123440

Læs mere her

Arrangement på Anholt:


FISKERI FRA BØLGEBRYDEREN
Det kan du opleve: Vi fisker fra bølgebryderen og tilbereder fisk.

Mødested: Nordstrandvej 150, 8592 Anholt
Tid: Kl. 12-16

Arrangør: Anholt Camping
Kontaktperson: Jens Rosendal
E-mail: jens.s.rosendal@gmail.com
Tlf.: 86319100

Lystfiskeriets Dag 1926 2019

Arrangementer i Jylland:


LYSTFISKERI OG "VILD MIDDAG" VED BANGSBO Å – FREDERIKSHAVN
Det kan du opleve: Kom, og vær til fiskeri i Bangsbo Å og en "Vild Middag" med Lystfiskerforeningen for Frederikshavn og Omegn. Vi skal tilberede fisk over bål, på grill og i primitive rygeovne. Vi gør i stor grad brug af naturens eget krydderi, og der vil i området være mulighed for at samle krydderurter. Eventet holdes i samarbejde med Bangsbo Botaniske Have og Kystmuseet Bangsbo.

Mødested: Bangsbo Botaniske Have, Dronning Margrethesvej 6, 9900 Frederikshavn
Tid: Kl. 11-16

Arrangør: Lystfiskerforeningen for Frederikshavn og Omegn
Kontaktperson: Kim Larsen
E-mail: kimlarsen50@gmail.com
Tlf.: 25283241

Læs mere her


MOLEFISKERI PÅ SÆBY HAVN
Det kan du opleve:
Kom til hyggeligt fiskeri med Lystfiskerforeningen Waders i samarbejde med JC-fiskegrej. Vi har fiskestænger, og vi hjælper jer med at prøve forskellige agn. Der er mulighed for at fange hornfisk, makrel og havørred. Til middag serverer vi røget hornfisk og kartoffelsalat. JC-fiskegrej og Waders håber at se dig til en hyggelig dag!

Mødested: Havnen, Sydmolen, 9300 Sæby
Tid: Kl. 9-15

Arrangør: Lystfiskerforeningen Waders
Kontaktperson: Kjeld Frost
E-mail: froped@fiberflex.dk
Tlf.: 20480850

Læs mere her

FISKERI FOR HELE FAMILIEN I GUNDERUP FISKESØ
Det kan du opleve:
Juniorklubben i Trend Å Lystfiskeriforening afholder Lystfiskeriets Dag for hele familien sammen med Gunderup Fiskesø. Ét barn under 15 år fisker gratis ifølge med en voksen. Den pårørende får også rabat på sit kort, der er nedsat til 120 kr. for 4 timers fiskeri. For "alenebørn" og juniorer op til 18 år er prisen kun 100 kr. Deltagerne skal selv medbringe fiskegrej og agn. Manglende udstyr kan købes i fiskesøens velassorterede butik. Der er flotte præmier til de 3 største fangster blandt juniorer under 18 år. Dagen slutter med gratis pølser, brød og sodavand til alle deltagere. 

Mødested: Fiskesøen Gunderupvej 96, 9640 Farsø
Tid: Kl. 10-16

Arrangør: Trend Å Lystfiskeriforening og Gunderup Fiskesø
Kontaktperson: Orla Bertram-Nielsen
E-mail: fishfun@mail.dk
Tlf.: 20129338

Læs mere her


FISKERI OG KRIBLE-KRABLE I STORÅEN
Det kan du opleve:
Lystfiskeri i Storåen. Der er mulighed for at låne stænger og redningsvest. Desuden kan du se fluebinding og spinnerfremstilling, høre om lystfiskeri og foreningen samt deltage i en lille fiskekonkurrence, hvor fangst af gedder, aborrer og skaller kan præmieres. Vi kigger også på vandinsekter, som vi selv skal fange. Samme dag præsenterer vi ”Fiskeekspressen”, der er en trailer pakket med fiskeudstyr. Vognen kan lånes af foreninger, skoler og institutioner på visse vilkår.

Mødested: Ved åen på Nibsbjergvej, 7500 Holstebro
Tid: Kl. 10-14

Arrangør: Holstebro og Omegns Fiskeriforening
Kontaktperson: Gunnar H. Pedersen
E-mail: gunnar@houlbypedersen.dk
Tlf.: 20468258

FISKETUR I FYELMOSE PUT AND TAKE – ØSTBIRK
Det kan du opleve: Horsens og Omegns Sportsfiskerforening vil på Lystfiskeriets Dag gøre en indsats for at give børn og unge en god oplevelse ude i naturen i selskab med seniorer, der har tiden, tålmodigheden og roen til at sætte de yngre generationer ind i, hvordan man bærer sig ad med at fange en fisk. Har du ikke selv en senior med, så leverer vi én. Mangler du grej, låner du af os. Tilmelding om deltagelse, grej og evt. transport til kontaktperson Jan Karnøe.

Mødested: Fyelmose Put & Take, Birknæsvej 7, 8752 Østbirk
Tid: Kl. 10-15

Arrangør: Horsens og Omegns Sportsfiskerforening i samarbejde med Fyelmose Put and Take
Kontaktperson: Jan Karnøe
E-mail: jankarnoe@gmail.com
Tlf.: 21704913

Læs mere her

BØRNEFISKERI I FILSKOV FISKESØ – GRINDSTED
Det kan du opleve:
Børn op til 12 år fisker gratis fra kl. 9-12 denne dag. Derefter er der præmieoverrækkelser.

Mødested: Filskov Fiskesø, Bredsten Landevej 196, 7200 Grindsted
Tid: Kl. 9-12

Arrangør: Filskov Fiskesø & Grej.dk
Kontaktperson: Jan Kristensen
E-mail: grej@grej.dk
Tlf.: 21274622

Læs mere her


FANG FISK I DYRINGKÆR PUT AND TAKE – HADERSLEV
Det kan du opleve:
Alle med en lystfisker gemt i maven kan prøve fiskeriet i Dyringkær Put and Take ganske gratis. I søen er det muligt at fiske efter regnbueørred, gedde, aborre, skalle, brasen, karpe og ål. Der vil stå en erfaren lystfisker parat til at hjælpe dig med at komme i gang. Medbring fiskestang – har du ingen, så ring – vi vil så forsøge at skaffe en låne-fiskestang.

Mødested: Ribe landevej 152, 6100 Haderslev
Tid: Kl. 9-13

Arrangør: Sønderjysk Sportsfiskerforening
Kontaktperson: Preben Nielsen
E-mail: preben.n@stofanet.dk
Tlf.: 30851101

Læs mere her


FISKETUR VED VARDE Å MED FISKEEKSPRESSEN
Det kan du opleve: Tag på fisketur ved Varde Å med Varde Sportsfiskerforening og Fiskeekspressen. I får hjælp til at fiske af foreningens frivillige, og I kan låne grej fra Fiskeekspressen, som er en trailer fyldt med grej til alle former for fiskeri.

Mødested: Ved sandfanget før broen over åen på Karlsgårdevej ved Sig, 6 km øst for Varde.
Tid: Kl. 9.30-13

Arrangør: Varde Sportsfiskerforening
Kontaktperson: Steen Thomsen
E-mail: formand@vsff.dk
Tlf.: 22283748


FISKETUR VED GRINDSTED Å/ENGSØEN MED FISKEEKSPRESSEN

Det kan du opleve: Tag på fisketur ved Grindsted Å og Engsøen med Grindsted Sportsfiskerforening og Fiskeekspressen. I får hjælp til at fiske af foreningens frivillige, og I kan låne grej fra Fiskeekspressen, som er en trailer fyldt med grej til alle former for fiskeri.

Mødested: Grindsted Å/Engsøen ved Morsbøl Skolevej.
Tid: Kl. 14-17

Arrangør: Grindsted Sportsfiskerforening
Kontaktperson: Steen Thomsen
E-mail: formand@vsff.dk
Tlf.: 22283748