Blanklaks fra Bjerringbro

mms_img516356238.jpg

Næppe havde min gode kollega, Laurits Flowbinner, beskrevet fangsten af Jens Sørensens gudesmukke, nystegne laks på godt 11 kilo fra Langå-foreningens vand, før der nu også meldes om blanklaks fra Bjerringbro og Omegns strækning af Gudenå.

I torsdag indledte den erfarne laksefisker, Erik Pedersen, bedre kendt som "Blondie", ballet med pragtfuld hanfisk på 8,6 kg. fordelt på 95 cm fanget på reje på zone 2 - og lørdag blev han fulgt til dørs af en anden af foreningen farlige laksefiskere, Jesper Møller, som præsenterede endnu en tidlig opgænger på 6,18 kg og 82 cm fanget på zone 5 på spinflue.

Spinflue var også metoden, da Bo Kappel forleden landede en fed grønlænder på 1,1 kg og kun 46 cm lang.

Der er desuden meldinger om en håndfuld nedfaldslaks, ligesom foreningens geddeentusiaster har fanget masser af fine ågedder i mellemstørrelsen siden sæsonstarten medio januar.