Fiskekonkurrence i Kolding fejrer jubilæum

IMG 20200506 182928170 HDR Ved konkurrencen må der fiskes i Kolding Å, Donssøerne og ved kysten i Kolding Fjord og Lillebælt.

Det er 50. gang, at Kolding Sportsfiskerforening afholder International Fiskekonkurrence, når det går løs i weekenden den 2.-4. oktober 2020. Hovedpræmierne går til den største havørred/laks og gedde, men der er også gode præmier til en lang række andre fiskearter.

Når den internationale fiskekonkurrence skydes i gang fredag den 2. oktober kl. 18.00, er det 50. gang, det sker. Det er Kolding Sportsfiskerforening, der er arrangør og fiskeriet foregår i dels i foreningens fiskevand i Kolding Å og Donssøerne og dels fra kysten ved Kolding Fjord og Lillebælt.

Når konkurrencen slutter søndag den 4. oktober kl. 15.30, er der efterfølgende præmieoverrækkelse, hvor hovedpræmierne går til de største havørreder/laks og gedder. Til de største fisk i de to kategorier er der et gavekort, hvis værdi fastsættes som 0,50 kr. gange fiskens vægt i gram.

Der er også præmier til følgende arter: Bækørred/regnbueørred, sandart, brasen/flire, karpe, aborre, fladfisk samt torsk.

Program
Fiskekonkurrencen starter fredag den 2. oktober kl. 18.00.

Lørdag den 3. oktober er der åbent i Storhytten fra kl. 6.00 til 21.00. Til de morgenfriske er der gratis kaffe og rundstykker frem til kl. 9.00.

Søndag den 4. oktober er der ligeledes åbent i Storhytten fra kl. 6.00 og igen med gratis kaffe og rundstykker frem til kl. 9.00. Fiskeriet slutter kl. 15.30. og der er åbent for indvejning frem til kl. 16.00. Præmieoverrækkelsen starter kl. 16.45.

Indvejning
Indvejning foregår i Storhytten, Koldingvej 101, 6040 Egtved. Der er åbent for indvejning lørdag kl. 6.00-21.00 og søndag kl. 6.00 -16.00.

Karper samt gedder over 90 cm skal genudsættes. Det fremgår af konkurrencereglerne, hvordan man kontakter indvejningsholdet og får indvejet fiskene på fangststedet.

Særligt tilbud til nye medlemmer

Køb årskort for 2021 og fisk gratis resten af sæsonen 2020 + Gratis deltagerkort til International Fiskekonkurrence: Kr. 1.395.

 

Samme tilbud til søfisker: Kr. 785 og for ungdom (over 17 år og under 26 år): Kr. 750.

 

Kan købes i storhytten under konkurrencen eller online på foreningens hjemmeside

Deltagerkort
Det koster 150 kr. at deltage i konkurrencen. Prisen er den samme for alle deltagere og der skal ikke indløses dagkort. Deltagerkort kan købes hos konkurrencens hovedsponsor Kolding Jagt og Fiskeri eller online på Fiskekort.dk.

Konkurrenceregler og anden info
Konkurrencereglerne og anden info om konkurrencen kan læses i denne folder.