Årets Fisker 2017 i Nive Å’s Lystfiskerforening er nu kåret

blom.jpg Jens Blom på tur med Obelix, foreningens alujolle.

Konkurrencen om at blive Årets Fisker 2017 i Nive Å’s Lystfiskerforening har nu fundet sin afgørelse, og på foreningens hjemmeside har formand Klaus Vestergaard samlet en række billeder af nogle af de mange flotte fangster, som foreningens medlemmer har tilmeldt konkurrencen.

Samlet vinder blev Jens Blom, der gav den gas med mange pointgivende fisk fra både fersk- og saltvand. En del af dem hentet hjem på ture med Obelix, der er foreningens alujolle.
Jens samlede i alt 90 point og distancerede dermed Ion Nielsen, der sluttede på 58 point lige foran Ask Peter Futtrup og Peter Møller, der begge sluttede med 55 point.

Blandt årets bemærkelsesværdige fangster var fire gedder over 10 kg. Peter Møller fangede den største på 13 kg, Klaus Vestergaard fik en på 11 kg, mens Mikkel Krarup og Emil Hejberg tilmeldte gedder på henholdsvis 10,3 kg og 10,2 kg. Jens Blom fulgte lige i hælene med en gedde på 9,55 kg.