Fisk gratis i Varde Å resten af sæsonen

_DSC0007_1.JPG

Hvis du melder dig ind i Varde Sportsfiskerforening for 2018 allerede nu, kan du fiske gratis i foreningens fiskerige vande resten af sæsonen 2017, dvs. til og med den 31. oktober.

Der er stadig masser af laks på lillekvoten for fisk under 75 cm, ligesom der er gode chancer for at lande en havørred. I de mindre tilløb som Ansager Å, Holme Å og Linding Å kan du desuden fange bækørreder, måske regnbuer eller den eksotiske, men fredede stalling.
 
Se priser for juniorer, unge under 25 år og for seniorer på foreningens hjemmeside.
 
Her kan du også læse om den kommende tids vandplejearbejde, bl.a. om tre dage, hvor gydestryg skal spules fri for sand og dynd. Første runde foregår allerede søndag d. 17. september, men du er velkommen til at give en med både den 1/10 og den 15/10.