Stop for storlaks i Skjern Å

Publiceret den 11.06.2010 - 10:50

Laks - som denne - skal nu genudsættes i Skjern Å.Pr. 11. juni kl. 8.30 er der indført stop for hjemtagning af laks over 75 cm fra Skjern Å-systemet, idet kvoten på 175 laks er nået. Resten af sæsonen skal alle laks over 75 cm fanget i Skjern Å derfor genudsættes skånsomt. 

Det er forsat tilladt at hjemtage laks på den "lille" kvote – altså fisk på eller under 75 cm. Kvoten er her 175 laks, og der er foreløbig hjemtaget 7 laks. Husk dog at hver lystfisker kun må hjemtage én laks om året fra Skjern Å-systemet.

Laksen i Skjern Å er fredet, så det er vigtigt at håndtere den korrekt under genudsætning. I den forbindelse er Danmarks Sportsfiskerforbund i samråd med Fiskeriinspektoratet i Nykøbing Mors nået frem til følgende anvisninger:

 - Fangede laks skal genudsættes så hurtigt som muligt.

 - Afkrogning bør om muligt ske i vandet

 - Løft i halen skal undgås, idet det kan give skader i fiskens rygrad

 - Giv fisken ”kunstigt åndedræt” ved at holde fisken i halen med den ene hånd og under bugen med den anden. Snuden vendes op mod strømmen, og fisken føres forsigtigt frem og tilbage i vandet. Når fisken selv kan holde sig oprejst og med kraftige bevægelser forsøger at svømme væk, kan fisken slippes.

 - Det pointeres, at fotografering kan ske med stor forsigtighed. Laksen skal være i kontakt med vandet.

Ovenstående betyder naturligvis, at man ikke må veje fiskene.

En korrekt håndtering sikrer en overlevelse på 95-100 % af de genudsatte laks. Læs mere om genudsætning og overlevelse af laks på Skjern Å sammenslutningens hjemmeside http://skjernaasam.dk/php/Index.php?contentid=244