Sportsfiskeren i september

Publiceret den 01.09.2010 - 06:00

Sportsfiskeren i september.Nu er septembernummeret af Sportsfiskeren på vej til dig. Bladet er trykt og ligger klar til forsendelse hos Post Danmark fra mandag den 30. august. Husk, at postvæsenet giver sig selv 6 dage til levering af magasinet! Sportsfiskeren vil desuden være at finde i kioskerne fra onsdag d. 1. september.


I septembernummeret kan du blandt andet læse om:



  • Verdens bedste lakseelv - Tag med til drømmeleven Alta, hvor laks over 20 kg. ikke er et sjældent syn.

  • Intet tilsyn med de danske fiskebestande - Når der foretages vandløbstilsyn i Danmark, undlader man at kigge på fiskebestandene.

  • Stallingbestandene styrtdykker - De danske stallingbestande er i alvorlig tilbagegang og årsagen er ukendt.

  • Højgravid dansk pige vandt VM-medaljer - Danske Silja Longhurst snuppede to medaljer ved VM i fluekast med standardgrej.

  • Store festdag ved Varde Å - I 65 år har Varde Å's vandrefisk stødt panden mod muren på deres gydevandringer. Men nu er det slut.

  • Masser af nyt vand i Varde Å - Med indvielsen af 25 km nyt vand, er mulighederne for fiskeri langt bedre end tidligere.

  • Tiden er løbet fra vandkraftværker - SYD ENERGI fortryder ikke et sekund, at de gav afkald på retten til at indvinde vand fra Varde Å.

  • Bløde agn giver fast fisk - Sportsfiskerens Kasper Rasmussen er gået mod strømmen og oplevet et fornemt fiskeri med softbait.

  • Fiskeuddannelse i verdensklasse - I år afholder Danmarks Sportsfiskerforbund Juniorlederkurset for 54. gang.

  • Stille DM i havfiskeri - Det mest dramatiske ved et vellykket DM i havfiskeri på Øresund var, da en nordjyde stak sig på en fjæsing.

  • Mørkets mester - Sportsfiskeren har snakket med en af landets dygtige fluefiskere, som har specialiseret sig i åernes havørreder.

  • Sammen om kyst fluefiskeriet - Det bedste man kan gøre stående er fluefiskeri. Sådan lyder mottoet på Fluefiskerne Vestsjællands hjemmeside.

  • September er multetid - Selvom september ligger i slutningen af multesæsonen, er det årets bedste multemåned. Her får du tipsene til fangsterne.

  • Sportsfiskernyt – se de nye grejer

  • Under Overfladen

  • Lokalrapporter – masser af nyt fra netop dit lokalområde

Og meget, meget mere...


Vil du spare turen til kiosken, kan du blive medlem af Danmarks Sportsfiskerforbund og få magasinet Sportsfiskeren lige til døren hele ti gange i 2010 for kun 455,- kr for seniorer og kun 315,- kr for juniorer. Et medlemskab giver dig yderligere et væld af medlemsfordele.

Flere nyheder