SØS bakker op om Havørred Sjælland

Publiceret den 14.05.2010 - 07:48

HØS fik opbakning af SØS.Sjællands Ørredsammenslutning (SØS), der er en parably-organisation for de sjællandske udsætningsforeninger, var ikke helt med på ideen, da Danmarks Sportsfiskerforbunds søsatte projekt Havørred Sjælland (HØS).

Det blev der rådet bod på ved et møde på Holbæk Vandrerhjem, hvor også DTU Aqua deltog. Parterne enedes om at organisere Havørred Sjælland ud fra den model, der allerede bruges i SØS.

Det betyder, at Sjælland og øerne deles op i de seks områder, der svarer til den opdeling, som SØS arbejder ud fra.

SØS finder en person i hvert område, der påtager sig rollen som tovholder for arbejdet med avls- og udsætningsarbejdet, samt arbejdet med vandløbsrestaurering.

De seks udvalgte personer er tovholdere på det netværk, som etableres med de interessenter, der ønsker at bidrage til projektet.