Nu skal landmænd afgive jord til vådområder

Publiceret den 08.06.2010 - 08:41

Randers Fjord.Kommunerne i det såkaldte Gudenå-samarbejde har netop peget på fem vådområder, der skal øge afstanden mellem landbrugsjord og Gudenåen og dermed være med til at mindske mængden af kvælstof, der via Gudenåen ender i Randers Fjord.

Det betyder, at flere lodsejere skal afgive jord. Hvor mange det drejer sig om, afhænger af, hvilket vådområde, der er tale om. I ét projekt drejer det sig kun om en håndfuld ejere. I andre skal helt op til 80 jordejere købes fri.

Formanden for Gudenå-komiteen, byrådsmedlem i Silkeborg, Hans Okholm, forventer, at der vil komme protester fra nogle af jordejerne, der skal afgive jord til projektet.

Men han tilføjer, at meget af jorden ikke vil være særlig god, hvis ikke projektet bliver gennemført.