Grejsalg, fluekast og frit fiskeri

Publiceret den 31.08.2010 - 06:08

Det årlige grejmarked i Frederiksværk afholdes den 5/9.Søndag d. 5. september 2010 afholder Ølsted og Frederiksværk Sportsfiskerforening det årlige grejmarked ved Ladegårdssøen, Auderødvej 50 i Frederiksværk. Markedet starter kl. 10, og alle kan gratis deltage med køb og salg af nyt eller brugt grej. En række lokale forretninger stiller desuden op med gode tilbud.

Det nyindkøbte grej kan afprøves med det samme, for i tidsrummet kl. 11-13 er der gratis fiskeri i Ladegårdssøen.

På markedet vil der også være andre aktiviteter. Danmarksmesteren i fluekast Lasse Karlsson kommer på besøg, det samme gør kajakfisker Bjarne Poulsen, og John Mortensen demonstrerer fluebinding.

Som noget nyt vil der i år være en kystkonkurrence i forbindelse med markedet. Der er fine præmier til de tre største havørreder, som skal være fremme til indvejning senest kl. 12.00. Konkurrencen starter kl. 5.00, deltagelse er gratis og man vælger selv, hvor man vil fiske på kysten.