Genudsatte sit livs første laks

Publiceret den 21.03.2010 - 21:00

Solen stod højt og klart, og da Jacob skiftede over til orm, begyndte det at gå stærkt.Jacob Rasmussen fra Århus havde en meget vellykket tur til Grå Zone på Gudenåen lørdag den 6. marts. Solen stod højt og klart, og da Jacob skiftede over til orm, begyndte det at gå stærkt.

- Den første, jeg fik på, var en stor blank havørred. Jeg fik den desvære ikke, da mit net lå et stykke fra mig, og da jeg så skulle have fat i den, faldt jeg i åen. Det var koldt, fortæller Jacob.

Efter få minutter fik han dog bid igen – denne gang af en laks:
- Jeg kunne mærke, at den virkelig havde sat sig for at kæmpe til det sidste, og det gjorde den også. Det tog mig cirka et kvarter at lande den.

Jacobs første laks.- Det var min første laks. Den var meget lang og lå omkring de 5 kilo; men det var en nedgænger, så jeg satte den ud igen.

Men det gjorde nu ikke noget, fortæller Jacob Rasmussen. Bare det at have den på og kæmpe med den, var det hele værd.

- Efter den oplevelse fik jeg flere bid igen, men jeg fik ikke nogen af dem på land, siger han.