Har du spørgsmål eller kommentarer til Danmarks Sportsfiskerforbund skal din henvendelse ske via almindeligt brev eller mail til post@sportsfiskerforbundet.dk eller direkte via anden kontakt, hvis du ønsker at stile den til bestyrelsen eller til en bestemt afdeling på sekretariatet.
Du er selvfølgelig altid velkommen til at diskutere Danmarks Sportsfiskerforbund og relaterede emner her i Forum med andre forumbrugere.
Ville hører hvor meget en havørred taber i vægt når den ligger 3 timer og har tabt alt blodet og den ene gælde side er blevet revet ud???
Kommenter endelig! :)
107,5 gram...
er der ikke en formel på det ?
Mener at have læst noget om det i Falkus "Seatrout". En stor fisk kan uskille flere hundrede gram kropsvædske - altså bare vand - som en del af dødsprocessen inden rigor mortis - er der yderligere blod kan der måske for en 10 kilos fisk være tale om helt op til 500 g sammenlagt.