Har du spørgsmål eller kommentarer til Danmarks Sportsfiskerforbund skal din henvendelse ske via almindeligt brev eller mail til post@sportsfiskerforbundet.dk eller direkte via anden kontakt, hvis du ønsker at stile den til bestyrelsen eller til en bestemt afdeling på sekretariatet.
Du er selvfølgelig altid velkommen til at diskutere Danmarks Sportsfiskerforbund og relaterede emner her i Forum med andre forumbrugere.
Hej åfolk,
De vandløb jeg fisker er stort set totalt støvsuget for grøde. Hvilket betyder lav vandstand, begrænset variation og sandbund fremfor grus/sten. Er det et generelt fænomen, og er der nogen der har en god forklaring herpå? En mulig forklaring er at isvinteren har sendt talrige svaner og andet fjerkravl op i vandløbene, og at de har guffet alt det grønne i sig. Jeg ved dog ikke om denne forklaring holder vand, eller om det evt. er et samspil mellem flere faktorer.
Nogle bud?
Hej Kasras,
Du har helt ret, meget er grøde er bare væk, eller i det hele taget sat tilbage. Jeg tror at det er en kombination af få varme-grade-dage og så at det generelt har været en hård vinter. Andefuglene, også svanerne har tæret hårdt på de isfrie vandløb, og det har naturligvis også ændret en hel del.
Men som majfluerne var næsten to uger forsinket, så passer det nogenlunde med at grøden også er et par uger bagefter :-)
Hej fra
Niels Åge
Hej Niels Åge,
Tak for svaret...det lyder fortrøstningsfuldt! Ja det hele er jo lidt bagefter i år. Jeg blev dog noget overrasket over de sandørkener, der mødte mig...vi snakker jo snart midsommer :-/
Nå men hvis man tør stole på DMI, så ser der da ud til, at de næste par uger giver masser af varme og sol (...og grøde :-)
De bedste hilsner,
/Kasper
Hej,
Har observeret det samme. Jeg har en formodning om at når vandstanden er meget lav, er det jo et tegn på at der ikke er faldet megen nedbør. Dvs. der er heller ikke vasket så mange næringsstoffer fra markerne ud i vandløbene, og derved er grøden ikke blevet "gødet" ...bare en teori.
Mvh
Finn Dahlin
Tror det har noget at gøre med en lang og kold vinter og ikke mindst kold forår.
Derved er vandet stadigvæk meget koldt for årstiden, og så har grøden ikke gode vækstbetingelser.
men bare rolig, så snart der kommer noget varme over længere tid og det ikke er koldt om natten, skal grøden nok komme.