Alsidig lystfisker på 12 år

Publiceret den 28.06.2010 - 06:52

Jonas med sin seneste fangst fra Mariager Fjord.Vinterfiskeriet gav mange is-aborrer til den seje fyr.12 årige Jonas Hvilsom fra Aars har trods sin unge alder haft en forrygende fiskesæson. Forleden tog han og faren, Niels Jørgen, en aftentur til sydsiden af Mariager Fjord, hvor Niels hurtigt genudsatte en undermåler og Jonas tabte en pæn fisk - men så var der stille i lang tid.

Klokken 22.30 var den unge mand ved at miste både troen, lysten og koncentrationen. Men efter en bid brød vendte lykken og Jonas kunne omsider lande sin første kystørred til dato, en flot, gylden fjordørred på 1,3 kilo og 44 cm lang. Den faldt for hans lille hjemmebundne Uldsok fisket med Bombarda.

For en måned siden gav samme metode ham fire hornfisk på en lille Oktoberflue og han har også oplevet et sjovt skallemede for nylig, hvor han desuden mistede en stor ål. På Lystfiskeriets Dag blev han storfanger ved Gunderup Fiskesø med fire fine regnbuer taget på regnorm og i vinter oplevede den seje gut isfiskeriets særlige charme - med godt resultat, forstås.

Så ham kommer vi nok til at høre mere til.